Trendyol Nedir? Kurucusu Kimdir?

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 559
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52
Edilen  Teşekkür Sayısı: 15 kere
Alınan Teşekkür Sayısı: 21 kere

Trendyol Nedir? Kurucusu Kimdir?

Mesaj gönderen hadronx »

TRENDYOL.jpg
TRENDYOL.jpg (19.05 KiB) 80 kere görüntülendi

Ülkemizde e-ticaret denilince akla gelen ilk şirketlerden olan Trendyol 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kuruldu. Trendyol ülkemizin ilk decacorn’dur.Girişimcilik ile İlgili Sözler


Trendyol'un 1000'i aşkın çalışanı ve 15 milyondan fazla üyesi bulunuyor. (2021 yılı verilerine göre)

Trendyol, 2010’da moda için olan bir alışveriş sitesi olarak kuruldu. Büyümesine paralel sunduğu ürün ve hizmetleri genişleterek popülerleşti. Moda, elektronik, ev ve mobilya, gıda, anne-çocuk, kozmetik gibi birçok kategoride günde 1 milyondan fazla paketi müşterilerine ulaştırıyor.
Kendisini teknoloji şirketi olarak tanımlayan Trendyol, kendi geliştirdiği teknoloji ile dijital alışverişi daha iyi yapmayı hedefliyor

Peki Trendyol’un kurucusu kimdir? Öyle ya Dünya çapında en büyük firmalarından olan e-Bay Türkiye’de ki firması olan Gitti Gidiyor’u Temmuz 2022’ de kapatma kararı aldı. Bu karardan sonra en büyük rakibi piyasadan çekilen Trendyol daha da büyüyecektir.

Trendyol'un kurucusu Demet Mutlu’dur
demet mutlu.jpg
demet mutlu.jpg (37.07 KiB) 80 kere görüntülendi
Demet Mutlu tam adıyla Demet Suzan Mutlu 22 Ağustos 1981 tarihinde ABD'nin New York kentinde dünyaya merhaba dedi. Lise eğitimini İtalya'da bitirdikten sonra New York Üniversitesi Ekonomi bölümünü birincilikle bitiren Mutlu, daha sonra Harvard'da Master Of Business Administration'a kabul edildi. Master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma fikri ağır basınca Harvard'ı yarım bıraktı.

İstanbul Bebek'teki evinin salonunda 300 bin dolar sermayeyle Trendyol'u kurdu. Google firmasının da bir garajda başladığını düşünürsek demek ki girişimcilik ruhuna sahipseniz imkânsız denen bir şey yok. Sadece zaman alır. e-Ticaret platformunun ilk 16 ayda değeri 150 milyon dolara ulaştı.300 bin dolardan 150 milyon dolara… Müthiş bir ivme.

Gençlerimizin girişimcilik ve inovasyon için inceleyebileceği bir örnek

İnovasyon ile İlgili Sözler


Bu ivmelenme sırasında ilk ortakları Mynet'in kurucusu Emre Kurttepeli ve e-ticaret sektörünün önde gelen isimlerinden Sidar Şahin oldu.

Demet Mutlu, Trendyol'u kurmadan önce İsviçre, Japonya, Amerika ve Türkiye'de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında deneyim kazandı. Demek ki global bir bakış açısı için, diğer ülkeleri ve oradaki finans sektörünü incelemek ufku açıyor. Verdiği bir röportajda, farklı ülkelerde ofis açmak yerine depolar açmayı ve büyümesini Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerde sürdürmeyi planladığını dile getirdi.

Demet Hanım Evren Üçok ile evliydi. Çift anlaşmalı olarak 2021 yılında boşanmıştır.

Trendyol firması geçen sene Çinli alışveriş platformu Alibaba'ya büyük bir kısmı satılmıştır. Satış rakamı 1 milyar 78 milyon dolara olarak biliniyor. 2021 yılı itibarıyla şirketin ana hissedarı Çinli Alibaba firması olurken; kurucusu Demet Mutlu CEO'su oldu.


Satıştan sonra Trendyol firmasının ortaklık durumu şu şekilde olmuştur.
Alibaba.com 351852 86.50%
Demet Suzan Mutlu 28315 6.96%
Evren Üçok 22575 5.55%
Begüm Tekin 3193 0.78%
Zeki Güçlü Kaya 844 0.21%
TOPLAM 406779 100.00%


Cevapla

“NE NEDİR” sayfasına dön