Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 02 Şub 2020, 12:55

Bu yazımızda 2019 Aralıktan veri gündemimizde olan Corona Virüsü hakkındaki bilgiler ve bu virüs öncesi yazılmış kitap ve çekilmiş filmlerle ilgili ilginç bilgiler verilecektir. Yazımız sürekli güncellenerek corona virüsü hakkında son durumlarda paylaşılacaktır.

2020 yılı başlarında tüm Dünyayı tehdit eden bir virüs salgını gündemimize girdi.
corona1.jpg
corona1.jpg (63.68 KiB) 10598 kere görüntülendi
Bu salgının en kalabalık ülke olan Çin’de başlaması ve küreselleşen dünyada ulaşım ve ticaret ağının çok gelişmiş olması yüzünden panik ve endişe oranı da artmış oldu.
2011 yılında yapılan ve Türkçeye Salgın ismi ile tanıtılan Contagion filmi bu tür bir virüs salgınını işlemekteydi.
Filmin çıktığı yıllarda korku-gerilim ve bilim kurgu severler izlerken sadece bir film olarak izliyorlardı. Ama şimdilerde yaşanan gerçek bir salgın ihtimali yüzünden filmin gerilim etkisi daha da fazla olmakta.
Bu filmin şimdilerde çok konuşulması ve sanal alemde en çok indirilip izlenen film olması Corona virüs salgının etkisi olarak görülmekte. iTunes’ta en fazla kiralanan ilk 10 film arasına girdi.
Filmin senaristi olayı kurgularken yaptıkları ile günümüzün bire bir örtüşmesi enterasan.
Film Çin Hong Kong şehrinde bir balık pazarının içindeki bir lokantadan bulaşan virüsün yayılması işlenmekte. Corona virüsü de Çinin Wuhan bölgesindeki balık pazarında ortaya çıkmıştı.
Filmde bir yarasanın domuz ahırı içine düşen pisliğini yiyen domuzun ağzına dokunan aşçıdan yayıldığı görülmekte. Gerçekte ise kesin olmamakla beraber bir yarasa yada yılandan virüsün ortaya çıktığı düşünülmekte.
Her ne kadar bir film yapımcısı bu tür bir film yaparken tarihi olaylara bakarak az çok bunları tutturabilir. Ama benzerliklerin ülke ve hayvan olarak da benzemesi olayı ilginç yapmakta
Filmde hemşireler ve doktorlar eylem yapmakta gerçekte ise Çin'deki hemşireler de şimdilerde iş yapmama eylemi yapıyor.
Dünya Sağlık Örgütü ilk başlarda tehlike çok yokmuş gibi davransa da uluslar arası acil durum ilan etti.
Filmde de her ne kadar hastalığı tam tespit edelim diye ilk başta uyarı yayınlanmamış sonradan tüm dünyaya duyurulmuştu.

Filmde bir sürü ünlü oynamış. Ünlüler geçidi diyebiliriz. Bir barol yok diyebiliriz. Film biraz ağır akıyor başlarda. Sonrasında artan gerilim hissi ve şu anki yaşanılan yüzünden sizinde filmde kendinizi hissetmenizi sağlıyor. Laurence Fishburne, Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Marion Cotillard, Jude Law ve Kate Winslet gibi dev isimleri bir araya getiren film, 2011 yılında vizyona girmiş ve dünya çapında 135 milyon dolar gişe hasılatı toplamıştı
Filmde de belirtildiği gibi hijyene dikkat eden ve bağışıklık sistemi güçlü olan insanlara virüs bulaşamıyor.
Filmi izlemek isterseniz aşağıdaki linkten Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz. Site olarak filmlerin İnternet ortamından değilde sinemada yada satın alacağınız DDV üzerinden izlemenizi tavsiye ederdik. Ama şu anda bu film 9 yıl öncesinin olduğu için bulmanız zor olabilir.

https://jetfilmizle.live/salgin-contagi ... -izle.html


Ünlü youtuber Barış Özcan Beyde yaptığı bu konuyla ilgili bir videoda konunun tarihi tekerrür boyutuna dikkat çekmekte.
Videonun tamamını izlemek için [/size]Barış Bey'in belirttiği üzere 14. Yüz yılda şu anki virüsü çıktığı bölgede ortaya çıkan Kara Ölüm adı verilen bir virüs başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ipek yolu üzerinden kervanlarla( eskinin toplu ulaşım araçları) yayılmış ve 450 milyonluk toplam dünya nüfusunun 150 milyonunun ölmesine sebep olmuştur. Şam-Kahire-Bizans ve sonrasında Avrupa. Bu salgın 30 yıl boyunca etkili olmuş.


CORONA VİRÜSÜ SON DURUMU

Dünya Sağlık Örgütü WHO uluslar arası acil durum ilan etti
28 ülkede vaka görüldü
Etkilenen insan sayısı 72 bini geçti
Virüsten ölen sayısı 2000 kişi yi geçti

CORONA VİRÜSÜ ile ilgili Güncellemeleri ve yeni haberleri sayfanın devamında aşağıda bulabilirsiniz


Ayrıca Kuş Gribi vakası çıkan Çin'de 17 bin kanatlı hayvan itlaf edildi.
Önceki yıllarda da salgınlara ve ölümlere yol açan Lassa ateşi hastalığı Nijerya’da yine salgın haline geldi ve 41 kişinin vefat etmesine sebep oldu.

[attachment=0]ok.jpg[/attachment]
Dosya ekleri
ok.jpg
ok.jpg (24.71 KiB) 9784 kere görüntülendiEtiketler:

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 03 Şub 2020, 15:131 Şubat’ta can kaybı sayısı Çin’de 159’du. Avustralya, Kanada, Almanya, Japonya, Singapur, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Vietnam’dan yeni vakalar çıktı.

Wuhan kentinden tahliye edilen 32’si Türk 42 kişiyi taşıyan askeri uçak da Ankara’ya gitti. Yolcular, Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde karantina altına alındı.

2 Şubat’ta Çin dışındaki ilk ölüm haberi Filipinler’den geldi.

3 Şubat 2020 tarihi itibari ile Çin'den gelen tüm uçuşlara ay sonuna kadar yasak kondu.

Bu tarihe kadar sadece Wuhan bölgesinden gelen uçuşlara yasak vardı.

Şubat’ın ilk haftası sona ererken Çin’de ölü sayısı 563, vaka sayısı 28 bin rakamını geçmişti.

Dünya Sağlık Örgütü ise yeni tip Corona virüsüne karşı hala bilinen etkili bir tedavi bulunamadığını duyurdu.

5 Şubat’ta Güneydoğu Asya’da iki haftalık turunu tamamlayan yolcu gemisi Diamond Princess, Japonya’nın Yokohama limanında karantina altına alındı. 3 bin 600’den fazla yolcu ve en az 100 kişilik mürettebat taşıyan gemide Corona virüsü vakaları hızla tırmandı.

7 Şubat’ta ise tüm dünyada tepkilere neden olan bir ölüm haberi geldi. Corona virüsüyle ilgili ilk uyarıları yapan ve çalıştığı hastanede virüsü kapan Doktor Li Wenliang'ın öldüğü duyuruldu. Polis Aralık ayında Li’nin de aralarında olduğu 8 doktora, ortaya çıkan virüs hakkında sosyal medya üzerinden arkadaşlarını bilgilendirdikleri için uyarı cezası vermişti.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 11 Şub 2020, 12:4310 Şubat haftasına girilirken Çin’de ölü sayısı 908’e çıkarak 2002-2003 yıllarındaki SARS salgınındaki can kaybını aştı. Ülkede vaka sayısı 40 bin 171’e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü’nden bir ekip Çin’e hareket etti.

11 Şubatta Virüsten ölenlerin sayısı 1000 i geçti

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 11 Şub 2020, 23:24

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) "Covid-19" adının verildiğini duyurdu.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 13 Şub 2020, 00:16

Vakıa sayısı 45 bine ulaştı
Virüsten ölenlerin sayısı 1775 kişi oldu

Virüsün tespitini 24 saatten 90 dakikaya düşüren yerli testler uygulanmaya başladı.

14 Şubat’ta Mısır’ın bir vaka açıklamasıyla Corona virüsü Afrika kıtasına da giriş yapmış oldu. Avrupa’dan ilk ölüm haberi de Fransa’dan geldi.

18 Şubat
Çin’de günlük vaka sayısındaki artış 2 binin altında kaldı. Henüz hiçbir vaka rapor etmeyen Rusya ise, 20 Şubat itibarıyla Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayacağını açıkladı.


19 Şubat
İran, sınırları içinde iki kişide Corona virüsü bulunduğu ve bu kişilerin vefat ettiği açıklandı.

20 ve 21 Şubat’ta Güney Kore’den ilk ölüm haberi geldi, vaka sayısı tırmanışa geçerek 204’e ulaştı.
İsrail ilk vakasını açıkladı.
İtalya’nın kuzeydoğusunda da vaka sayısı 6’ya çıktı.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 22 Şub 2020, 14:07

Çinli bilim adamları:
COVID-19'un (koronavirüs),Huanan deniz ürünleri pazarlarından çıktığı yönündeki yaygın inançtan ziyade Wuhan'daki bir devlet biyo-silah araştırma tesisinde ortaya çıktığını söylüyor. Pazar ile tesis çok yakın.Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 22 Şub 2020, 14:22

Salgın filmindeki bu kadar benzerlikten sonra 1981 yılında yazılan bir kitapta geçen ifadelerde enteresan. Hemen yukarıdaki yeni habere göre Corona virüsünün biyo silah fabrikasında yapılıp hemen yanındaki balık pazarından yayıldığı haberi ile örtüşüyor.

ABD'li yazar Dean Koontz'un 39 yıl önce kaleme aldığı Karanlığın Gözleri (The Eyes of the Darkness) isimli kitabında "Wuhan-400" adı verilen bir virüsü yazdığı ortaya çıktı.
corona kitap (2).jpg
corona kitap (2).jpg (67.99 KiB) 9910 kere görüntülendi
Kitapları defalarca New York Times'ın çoksatanlar listesinde yer alan Koontz, kitabının 39. bölümünde Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından Wuhan yakınlarındaki askeri laboratuvarlarda biyolojik silah olarak geliştirilen bir virüsten bahsediyor.
Kitapta Wuhan-400 araştırmasına öncülük eden ve Çin'in en tehlikeli kimyasal silahları hakkında bilgi sahibi olan bilim insanı Li Chen, ABD'ye iltica ediyor.

corona kitap (1).jpg
corona kitap (1).jpg (89.3 KiB) 9910 kere görüntülendi
"Wuhan-400 harika bir silah. Sadece insanları etkiliyor. Başka hiçbir canlıda yaşayamaz. Frengi gibi Wuhan-400 de insan bedeni dışında bir dakikadan uzun süre yaşayamaz. Bu da diğer ölümcül mikroorganizmalar gibi mekanlara ya da objelere bulaşamadığı anlamına geliyor."

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 24 Şub 2020, 11:03

Virüsün çıkış yeri olan bölge dışında ölüm vakaları görülmeye başlandı.

İran'da ortaya çıkan vakalarda 12 kişi vefat etti. İran sınır kapılarını ülkemiz kapattı. İran'a yapılan uçak seferleri tek yönlü olarak kapatıldı. Yani Buradan uçak gidecek ama oradan uçak ülkemize inemeyecek.

İtalya'da ise 5 kişi virüsden dolayı vefat etti.

Irak'da 1 kişide virüs tespit edildi.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 24 Şub 2020, 18:38

Rusya Büyükelçisi Hanhui, " Çin halihazırda bağışıklık gösteren bir aşı geliştirdi. Ancak ilaç henüz ilk aşamalarda bu nedenle testler devam ediyor" dedi.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 24 Şub 2020, 18:41

Çin'de başlayan Corona virüsü salgını dünya genelinde 79 bin 434 kişiye bulaştı.
Toplam ölü sayısı 2 bin 619 oldu.
Salgında son 24 saatte 150 kişi yaşamını yitirdi, 409 yeni vâka saptandı.
Bugüne kadar taburcu olanların sayısı ise 24 bin 734 paylaşıldı.
Çin'de salgınla mücadele için 14 milyar dolarlık kaynak ayrıldı. S
algın Afganistan, Kuveyt ve Bahreyn ve Irak'a da yayıld
ı.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 27 Şub 2020, 10:21

İran 'daki virüs kaynaklı ölen kişi sayısı 26 ya ulaştı.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 27 Şub 2020, 13:40

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı

Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 413
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Re: Corona Virüsü ve Salgın Filmi

Mesaj gönderen hadronx » 27 Şub 2020, 14:13

Bu yazımızda bu salgın hastalık ile ilgili yazılan kitap ve çekilen Salgın filmi ile ilgili ilginç benzerlikleri ortaya koymaktı.

Yazımızdan sonra sürekli virüs ile ilgili gelişmeler olduğu için yazımıza cevap olarak güncellemeler ekledik.

Bu güncellemeler devam edeceği için farklı bir başlık altında devam etmeye karar verdik.

Virüs ile ilgili son güncelllemeleri aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

viewtopic.php?f=69&t=329


Cevapla

“CORONA VİRÜSÜ” sayfasına dön