Planet X

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 328
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Planet X

Mesaj gönderen hadronx » 16 Eki 2017, 19:21

[attachment=0]planet_9_art_1_835.jpg[/attachment]

Yıllarca 9.gezegen olarak bildiğimiz ve benimsediğimiz Pluton'un gezegencik kategorisine alınması ile Güneş Sistemindek gezegen sayımız 9 dan 8 e düşmüştü.

Gerçi biz dünyalıların özellikle de astronomi sevenlerin kalbinde hala 9.gezegen olarak Pluton bulunmakta.

Nasa Planet X adı verilen bir gezegenin olma ihtimali üzerine kanıtlar bulunduğuna dair bilgilendirme yaptı.

Nasa nın yanı sıra Avustralya Ulusal Üniversitesinden gök bilimcileri de bu konuda araştırmalar yapmakta.

Dünyadan 10 kat daha büyük olan bu gezegen en uzak gezegen olan Neptün gezegeninin Güneş'e olan uzaklığından 20 kat daha uzakta olduğu düşünülmekte.

Bu gezegenin Güneş etrafındaki bir turunun süresi 10.000 ila 20.000 Dünya yılı arasında sürebileceği söylenmekte.

Bilinmeyen olduğu için Gezegen X diye isimlendirelen gezegen kesin olarak bulunursa Planet Nine yani 9.Gezegen olarak sıralamaya girecek.

NASA Gezegensel Bilim Bölümü müdürü Jim Green, "Yeni bir gezegenin olma imkânı, benim için gezegen bilimcisi olarak ve hepimiz için heyecan vericidir" dedi. "Ancak bu, yeni bir gezegenin keşfedilmesi veya bulunması değil, Planet X diye bir şey söylemek için henüz erken. Bizim gördüğümüz, sınırlı gözlemlerden modellemeye dayanan bir erken tahmindir. Heyecan verici bir sonuca götürebilecek bir süreçten kaynaklanıyor."

NOT: Bu hayali gezegenin Dünyamıza çarpma ihtimali bulunmuyor. :P

10.Gezegen adlı kitabı yazan komplo teorisyeni David Meade Ekim 2017 de uzak bir yıldızın yörüngesinde dolaşana Nibiru adlı gezegenin yörüngesinde çıkıp Dünyamıza çarpacağı ve kıyametin geleceğini yazmıştı. Nasanın Planet X açıklaması üzerine sanal dünyada bu konu üzerinde konuşmalar başladı. Ama Nasa'nın da yaptığı açıklamayla da bu bulunan yeni gezegenin bu kitapta bahsedilen ve hayal ürünü olan Nibiru ile alakası yoktur.
Dosya ekleri
planet_9_art_1_835.jpg
planet_9_art_1_835.jpg (66.51 KiB) 682 kere görüntülendiCevapla

“ASTRONOMİ” sayfasına dön