Dev Asteroid TC4 Çok Yakından Geçecek

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 326
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Dev Asteroid TC4 Çok Yakından Geçecek

Mesaj gönderen hadronx » 12 Eki 2017, 11:02

1-3.jpg
1-3.jpg (39.11 KiB) 824 kere görüntülendi
Yazımızın sonunda 2013 de Rusyaya düşen dev meteorun videosu bulunmaktadır.

Nasa yaptığı açıklamayla yaklaşık 30 metre uzunluğundaki dev asteroid dünyaya yaklaşarak geçeceğini duyurdu.Bu yaklaşma yaklaşık 44 bin km. Dünya etrafındaki uydulara zarar vermeyecek olsa da ilk defa bu kadar yakından geçen bu büyüklükte bir göktaşı olması ve dünya etrafına kurulan savunma sisteminin test edilmesini görme imkanı verecek. Bu meteordan çok daha büyük 640 metre çapında meteorlarda geçmişti. Ama bu meteorlar hep milyon kilometre uzağımızdan geçti.
Uydular dünyadan 36 bin km uzağa yerleştirildiği için bu TC4 meteoru uydulara zarar vermeyeceği gibi dünyaya da zarar vermeyecek.

Uzayda bu şekilde milyonlarca asteroid olduğundan erken uyarı sistemi özellikle bu geçen TC4 gibi çok büyük olmadığı için son anda fark edilen taşların fark edilmesi için Nasa Erken Uyarı Sistemi kurdu. Ve bu sistem TC4 asteroidinde çalıştı.

Sistemi anlatan video
https://www.youtube.com/watch?v=bMRVWYSiQQ8


[attachment=0]2-3.jpg[/attachment]

BİLGİLENDİRME: Uzaydaki kayalara asteroit, atmosfere giren kayalara meteor ve yere ulaşan meteorlara da meteorit; yani göktaşı diyoruz.

PEKİ NEDEN BU SİSTEM KURULDU?

15 ŞUBAT 2013 yılında Rusyanın bir kasabasına düşen meteordan sonra bu ise hız verildi.
Ki o meteor düşmeden havada patlamış ve öyle düşmüştü.
17 metre uzunluğunda ve 10 bin ton ağırlığındaki bir asteroit Rusya’nın Çelyabinsk kasabasının üzerinde büyük bir güçle patladı. Patlama yüksek irtifada nükleer bomba patlamasına benziyordu ve şok dalgası şehirdeki camların kırılmasına yol açarak 1200 kişinin yaralanmasına neden oldu.
Sonuç olarak Çelyabinsk meteorunun gücü 470 kiloton gücünde bir termonükleer bombaya eşitti ve kasabaya çarpsaydı şehri haritadan silecekti.

Nasa da bu tür durumları önlemek adına gezegen savunma sistemi adı altında bir bilgisayara ağı ve savunma sistemi kurdu.

Rusyaya düşen meteorun videosu

https://www.youtube.com/watch?v=dpmXyJrs7iU

Dosya ekleri
2-3.jpg
2-3.jpg (6.42 KiB) 818 kere görüntülendiCevapla

“ASTRONOMİ” sayfasına dön