2017 YILI TEOG TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 326
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

2017 YILI TEOG TERCİHLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Mesaj gönderen hadronx » 14 Tem 2017, 09:42

2017 YILI TEOG TERCİHLERİ YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
teog.jpg
teog.jpg (25.65 KiB) 2186 kere görüntülendi
1. 25 Tercih hakkınız var. Tercihler için son gün 24 Temmuz. Ama son günlere bırakmayınız. Tercih işlemleri 14 Temmuz Cuma günü başlayıp 24 Temmuz Pazartesi saat 17.00 da bitecektir.

2.
Eğer hiç tercih yapmaz iseniz hakkınız kaybettiğiniz için devlet sizi açık liseye kaydedecek. Artık 4 yıl dışarıdan okumak zorunda kalacaksınız. Mutlaka tercih yapınız.

3. 25 tercih hakkınızın ister hepsini kullanın isterseniz sadece 5-10 tercih yapın. Size kalmış

4. Tercihlerinizi https://eokul.meb.gov.tr sitesinden yapacaksınız. İsterseniz evinizden,ister internet kafeden isterseniz okulunuzdaki idarecinin bilgisayarından girebilirsiniz. İnterneti olan istediğiniz yerden tercih işlemlerini eokul üzerinde yapabilirsiniz. Okuldan alınan sınav sonuç belgesinde sağ üst köşede Güvenlik Kayıt Nu yazar. bu numara ile tercih sayfasını açabilirsiniz. Sonucunuzu okuldan almadınız ve netten öğrendi iseniz bu güvenlik Kayıt Numarasını okulunuza giderek alabilirsiniz.

5. Tercihlerinizi internette yapınca mutlaka onaylatmanız gerekiyor. Siz evde bilgisayarınızda tercihleriniz yaptınız ve kaydettiniz. Ama bu yaptığınızın resmiyet kazanması için mutlaka size en yakın bir ortaokula gidip onaylatmanız gerekiyor.

6. Okuduğunuz okulun olduğu yerde iseniz kendi okulunuza,tatilde yada memlekette iseniz size en yakın bir ortaokula gidip idarecilere başvuracaksınız. Ben tercihlerimi yaptım deyip Tc kimlik numaranızı verip idarecinin onaylamasını isteyeceksiniz. Tercihleriniz onaylanınca 2 adet çıktı alınacak ve velinize (anne yada baba) imzalatılacak. Bir çıktı okulda diğeri sizde kalacak. O yüzden onaylatma işlemlerine giderken yanınızda bir veli bulunsun. İmzalamadan önce çıktıları kontrol ediniz. Sorumluluk size ait olacak.

7. Tercihlerinizi acele yapmayınız. Tercihlerinizi internete girme ve okula onaylatma işi en son işiniz. Önce kağıt üzerinde tüm tercihlerinizi 5-6 gün araştırıp karar veriniz. Sonra rehber öğretmen-sınıf öğretmeni-anne ve babanızın da fikriniz alıp elemeler yapabilirsiniz. Kararınızın sorumluluğu size aittir.

8. Velilerimizden ricamız çocuklara tavsiyelerde bulunmaları ama asla şu okulu yaz diyerek zorlamamaları.

9. Kağıt üzerindeki okulları mutlaka yerinde görünüz. Ulaşımı nasıl, yürüyerek mi yoksa araçla mı gidiliyor? Ulaşım kaç dakika sürüyor? Okul binası, bahçesi her şeyine bakınız.

10. Okulun internet sitesinde Okulumuz-hakkımızda bölümünde okulun tarihçesi vardır. İnceleyiniz. Okulun mezunlarının YGS ve LYS başarısı nasıl? Bunun gibi şeyleri araştırınız. Adı belli kaliteli okullar için bu kadar araştırmaya gerek yok tabii. Birde çok duyduğunuz okullar olabilir. Sadece duyuma bakmayınız. Unutmayınız bazı okulların konumu, merkezi okul olması ve öğrencilerin bu okulu çok tercih etmesi yüzünden puanı yüksek olabilir. Ama puanı daha düşük başka okul o okuldan daha kaliteli olabilir. Okulları bilen öğretmenler başta olmak üzere herkesten bilgi alınız.

11. Kaliteli bir liseye gitmek üniversite sınavını kazanmanın ilk ve en önemli şartıdır.

12. TERCİH YAPARKEN TÜRKİYE GENELİ YÜZDELİK DİLİMİNİZE BAKACAKSINIZ. ASLA PUANLARA BAKARAK TERCİH YAPMAYINIZ. YANILABİLİRSİNİZ.ZATEN MEBİN YAYINLADIĞI EOKULDAKİ TERCİH LİSTELERİNE BAKARSANIZ PUAN GÖREMEZSİNİZ. SADECE OKULLARIN EYP-EDP YANİ YÜZDELİK DİLİMLERİ VARDIR.

Aşağıdaki resimde öğrencinin yüzdelik dilimi Yüzde 6.12 . Sizin Türkiye Geneli Yüzdelik diliminiz kaç ise ona göre yapacaksınız
sınav sonuç.jpg
sınav sonuç.jpg (144.6 KiB) 2186 kere görüntülendi
13. 2017 YILI YÜZDELİK DİLİM TABLOLARI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ
http://kuantumhoca.com/2017-yili-ortao- ... -t148.html


BİLGİ: Yüzdelik dilimlerde düşük rakam kaliteyi gösterir. % 1-2 lik olan okul EN BAŞARILI OKUL demektir. Yüzdelik dilim arttıkça kalite ve başarı düşmeye başlar.

14. EYP YÜZDELİK DİLİM BU OKULA GİREN EN YÜKSEK YÜZDELİK BAŞARI DİLİMİNE SAHİP ÖĞRENCİYİ GÖSTERİR.

15. EDP BU OKULA EN SON GİREN YÜZDELİK DİLİMİ EN DÜŞÜK ÖĞRENCİYİ GÖSTERİR.

16. SENİN YÜZDELİK DİLİMİN EYP-EDP ARASINDA OLMALI YADA BU DEĞERLERE YAKIN OLMALI

17. Yüzdelik diliminden bir kaç kademe başarısı yüksek yerden tercih yapmaya başlayabilirsiniz

18. YÜZDELİK DİLİMİ %5 OLAN BİRİ %2-3 LERDEN TERCİHE BAŞLAYABİLİR.

19. YÜZDELİK DİLİMİ %10 OLAN BİRİ %6-7 LARDAN BAŞLAYABİLİR.

20. YÜZDELİK DİLİMİ %20 OLAN BİRİ %16-17 LERDEN BAŞLAYABİLİR.

21. YÜZDELİK DİLİMLER % 30-40-50 OLDUĞUNDA DAHADA YÜKSEK DEĞERLERDEN TERCİHE BAŞLAYABİLİRSİNİZ. MESELA YÜZDELİK DİLİMİN %30 İSE SEN %23-%24 LERDEN TERCİH YAPMAYA BAŞLAYABİLİRSİN.

Hayal gücünüz geniş olsun. Biraz yukarıdan tercih yapmaya başlayınız. Ama çok da uçmayınız.

NE KADAR YUKARIDAN TERCİHE BAŞLAYACAĞINIZ SİZE KALMIŞ. GEÇEN SENENİN PUANLARINA VE BU SENEKİ PUANLARA BAKARAK SEÇECEĞİNİZ OKULUN PUANI AZALMIŞ MI ARTMIŞ MI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 2016 YILI TERCİH LİSTELERİ FORUMUMUZ DA VARDIR. BU SAYFANIN SONUNDA LİNK VAR. ORDA Kİ LİSTEYE BAKIP BU SENE OKULUN PUANI ARTMIŞ MI AZALMIŞ MI BAKABİLİRSİNİZ.

22. İLK TERCİHLERİNİZİ YÜZDELİK DİLİMİZDEN BİRAZ DAHA İYİ OKULDAN BAŞLAMAK İSTEMEYEBİLİRSİNİZ. SİZE KALMIŞ. MESELA YÜZDELİK DİLİMİN %17.2 İSE TAM BU DİLİMLE AYNI OLAN OKULDAN DA BAŞLAMA HAKKINA SAHİPSİN. AMA UNUTMAYINIZ, PUANLAR DÜŞEBİLİR DE ARTABİLİR DE. KALİTELİ VE SENİN YÜZDELİK DİLİMDEN DAHA İYİ 2-3 OKULLA BAŞLAYIP ŞANSINI DENEYEBİLİRSİN. SON KARAR SİZE AİTTİR.

23. ÖNCELİĞİNİZ MUTLAKA ANADOLU LİSESİ OLMALI ( YÜZDELİK DİLİMİ İLK % 1-4 ARASI OLANLAR FEN LİSESİ-SOSYAL BİLİMLER YAZMALI)
TERCİH LİSTENİZİ SIRALARKEN YÜZDELİK DİLİME GÖRE SIRALAYARAK TERCİH LİSTENİZİ OLUŞTURUNUZ

TERCİH LİSTENİZDE YÜZDELİK DİLİMİNİZDEN DAHA İYİ OLAN 4-5 OKUL, YÜZDELİK DİLİMİNİZ İLE AYNI YADA YAKIN OKULLARDAN TERCİHLER (10-15 ADET) VE YÜZDELİK DİLİMİZDEN DAHA DÜŞÜK OKULLARDAN DA 4-5 TANE OLSUN.

Ama aldığınız puana çevrenizde ve yakın ilçelerde çok okul yoksa 25 tercih yapamazsınız. Tercih sayım dolsun diye kaliteli olmayan ve LYS başarısı olmayan okulları yazmayınız

24. OKULLARI ARAŞTIRDINIZ. GEZDİNİZ. ULAŞIMINA VE EĞİTİM KALİTESİNE BAKTINIZ. REHBER ÖĞRETMENİNİZİN YADA SİZİ TANIYAN BİR ÖĞRETMENİN, AİLENİZİN DE FİKİRLERİNİ ALARAK BİR LİSTE OLUŞTURDUNUZ. ŞİMDİ İNTERNET'TEN BU LİSTEYİ GİRMEK KALDI. TERCİH KODLARINI YAZARKEN DİKKATLİ OLUNUZ. OKULUN KODUNU YAZIP ENTER YAPINCA OKULUN ADI YAZACAK. LÜTFEN OKULUN İSMİNİ KONTROL EDİNİZ.

25. Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık lise kurumlarına yerleştirilecektir.

26. 14-24 TEMMUZ ARASI TERCİHLERİ YAPACAKSINIZ. SON GÜNE BIRAKMAYINIZ.21-22 TEMMUZDA BU İŞİ BİTİRİNİZ.


27.
Sonuçlar, 11 Ağustos 2017 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecektir. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

AŞAĞIDAKİ MADDELER TERCİH SONUÇLARI BELLİ OLDUKTAN SONRA YERLEŞTİRİLDİĞİNİZ OKULDAN BAŞKA BİR OKULA GEÇMEK İÇİN YAPILACAK NAKİL İŞLEMLERİ İLE İLGİLİDİR

28. 14 Ağustosta nakiller başlayacak.

29.
Nakil ne demek? Devlet sizi bir okula kaydetti. Ama siz başka bir okula gitmek istiyorsunuz.. O okula yada okullara nakil başvurusunda ulunabilirsiniz. Yada tercihlerinizden hiç birine yerleşemediniz ve devlet sizi açık liseye kaydetti. Sizde nakil başvurusu ile yeniden okul tercihi yapabilirsiniz.

30. NAKİL BAŞVURUSUNDA BULUNMAK İÇİN HİÇ ŞART YOK. PUANINIZ KAÇ OLURSA OLSUN YADA NAKİL İSTEDİĞİNİZ OKULUN KONTENJANI BOŞ OLSUN OLMASIN YİNE NAKİL İSTEYEBİLİRSİNİZ.

Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek

31.

Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.Nakil istediğiniz okulda kontenjanda boşluk yoksa yinede nakil isteyebilirsiniz ama maalesef nakil gerçekleşmeyebilir. En sağlamı istediğiniz okula gidip kontenjan boşluğu olup olmadığını kesin öğrenmek gerekir. Okul idaresi okulunu kazandığı halde kayıt yaptırmayacak öğrencileri bilebilir. Çünkü öğrenciler kazandığı okula gidip nakil yapacağı bilgisini verebiliyor. Eğer kontenjan boşluğu varsa çıkma ihtimali artar.

EOKUL ÜZERİNDEN KONTENJANLAR VE BOŞ KALAN OKULLAR YAYINLANACAK.

32. Her bir nakil döneminde 3’er tercih yapma hakkınız var.
 Normal tercih döneminde yazmadığınız okulları da nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 Her okul türünü nakil tercih listenize yazabilirsiniz.
 Özetle; her okulu nakil tercih listenize yazabilirsiniz.

NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN SİZE EN YAKIN BİR ORTAOKULA GİDİP BAŞVURACAK VE YİNE 2 ADET ÇIKTI ALIP İMZALAYACAKSINIZ.

2017 MEB TEOG Nakil Takvimi
11 Ağustos 2017 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı
11 Ağustos 2017 Boş Kontenjanların İlan Edilmesi
14-18 Ağustos 2017 ( Saat 17.00 ) Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
21 Ağustos 2017 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
21-25 Ağustos 2017 ( Saat 17.00) Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
28 Ağustos 2017 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
28 Ağustos-06 Eylül 2017 ( Saat 17.00) Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
08 Eylül 2017 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanların İlanı


33. DİYELİM Kİ TERCİH YAPMADINIZ YADA TERCİH YAPTINIZ AMA HİÇ BİR OKUL ÇIKMADI VE SİZİ DEVLET AÇIK LİSEYE KAYDETTİ.
AMA SİZ AÇIK LİSEDE DEĞİL NORMAL OKULDA OKUMAK İSTİYORSUNUZ.3 KERE NAKİL BAŞVURUSU YAPTINIZ YİNE BİR OKUL ÇIKMADI BU TÜR DURUMA DÜŞERSENİZ EYLÜL AYININ 5 İLE 8 İ ARASINDA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NAKİL KOMİSYONUNA GİDİP NAKİL BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR VE KONTENJANINDA AÇIK OLAN BİR OKULA YERLEŞEBİLİRSİNİZ.

11-14 Eylül 2017 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması

NOT: 2016 YILI YANİ GEÇEN SENE YAYINLANAN OKULLARIN PUANLARINI GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ

2016 YILI OKUL PUANLARI


2017 YANİ BU SENENİN YENİ OKUL TERCİH LİSTELERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZCevapla

“TEOG” sayfasına dön