Green Card Sonuçları

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 552
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52
Edilen  Teşekkür Sayısı: 10 kere
Alınan Teşekkür Sayısı: 15 kere

Green Card Sonuçları

Mesaj gönderen hadronx »

green card.jpg
green card.jpg (46.92 KiB) 121 kere görüntülendi

Dünya üzerinde 55 bin kişiye sürekli oturma vizesi veren Green Card için aralarında ülkemizin de yer aldığı ülkelerden başvuranlar arasında her yıl çekiliş düzenleniyor.
1990 yılından bu yana göçmenlik vizesi DV Lottery (Diversity Visa Program) adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile ABD vatandaşı olma imkanı sunuluyor. Green Card verilmesinin asıl amacı ABD nüfusundaki çeşitliliği dengelemek. Bu sebeple Türkiye gibi daha az göçmen gönderen ülkelerde uygulanan bu çekiliş her sene düzenleniyor.
Başvurular senede bir kere yapılabiliyor. ABD hükümeti her yıl ekim ayında Green Card resmi web sayfasını açıyor ve kasım ayının ilk haftasına kadar başvurular devam ediyor. Başvuru süresini ekim ayından itibaren takip etmek gerekiyor çünkü kaçırırsanız bir sonraki seneyi beklemeniz gerekiyor. Her sene 2 sene sonra geçerli olacak vize başvuruları alınıyor. Örneğin Ekim 2018 tarihinde 2020 için çekiliş yapılıyor. Sonuçlar ise başvuruyu takiben mayıs ayında yine aynı resmi web sayfası üzerinden açıklanıyor. Bu açıklanacak sonuçların başvuruları 6 Ekim 2021 ile 9 Kasım 2021 arasındaydı.

Kazananların 21 yaş altı çocuklarına ve eşlerine ömür boyu ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan Green Card yani Yeşil Kart sonuçları için tarih geldi.

Green Card başvuru sonuçları 7 Mayıs Cumartesi günü yani bugün saat 19:00'da ABD hükümeti tarafından açıklanacak.

Green Card kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde hayat boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor. Kart sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile aynı haklara sahip oluyor. Amerika’da tüm ailesiyle beraber yaşayabiliyor, iş kurabiliyor, isterse devlet memuru olabiliyor. ABD’ye tamamen yerleştikten sonra, 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçilebiliyor.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Sonuçlarınızı Nasıl Öğreneceksiniz?
1. https://dvprogram.state.gov/ESC/ adresine girin.
2. Mavi renkli "Continue" linkine tıklayın.
green card1.png
green card1.png (9.73 KiB) 120 kere görüntülendi

3. Confirmation numarası, Soyadı, Doğum Yılı ve doğrulama kodu yazmanızı isteyen bir form ekranı açılacak.
---İlk kutuya 16 Haneli Confirmation numarasını yazın.
---İkinci kutuya sadece soyadınızı büyük harflerle ve Türkçe karakter kullanmadan yazın (ÇİÜĞŞÖ kullanılmamalıdır.)
---Üçüncü kutuya sadece doğum yılınızı yazın. (Örnek: 1996)
---Son kutuya da sayfada size gösterilen doğrulama kodunu yazın.
green card2.png
green card2.png (45.95 KiB) 120 kere görüntülendi
4. Submit Butonuna tıklayın.


KAZANDIKTAN SONRA
Green Card piyangosunu kazananlar Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmek ve ülkede oturmak zorunda değildir. Ancak hakkınızı kaybetmemeniz için Green Card Vizesi'ni aldıktan sonraki 6 ay içinde 1 kez, bunu takip eden senelerde de yılda en az 1 kez giriş yapmanız gerekir. Green Card sahibinin giriş yaptıktan sonra ülkede kalma süresi önemli değildir.


Cevapla

“GÜNCEL HABERLER” sayfasına dön