Bu Yüzyılın En Uzun Süren Tam Ay Tutulması

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 480
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Bu Yüzyılın En Uzun Süren Tam Ay Tutulması

Mesaj gönderen hadronx » 26 Tem 2018, 00:26

kanlı ay.jpg
kanlı ay.jpg (37.33 KiB) 7654 kere görüntülendi

Bu hafta, 27 Temmuz Cuma akşamı tam ay tutulması yaşanacaktır. Bu tutulma tam 4-6 saat sürecektir. Ve aşamalarını ülkemizin bir çok yerinden izleyebileceğiz.

Bu tutulmanın en bariz özelliği yüzyılımızın yani 2001-2100 yılı arası yaşanacak tutulmaların en uzunu olması.

Ay Tutulması, Ay’ın kendi yörüngesinde dönerken, Dünya’nın, Güneş ve Ay arasına girerek, Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesi ile oluşur.

Yani Güneş, Dünya ve Ay aynı hat üzerine sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya’nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar ile muhteşem bir bakır rengine dönüşür. Ay tutulma esnasında kızılımsı bir renge döneceği için Kanlı ay tutulması da denmektedir.

Tutulma parçalı tutulmayla başlayacak sonra tam tutulma evresi gelecek. Ay'ın yükselemeye başladığı anlarda bu olayı gözlemleyebilirsiniz.

Tutulma olayı, Güneş batmaya Ay'ında yükselmeye başladığı anlarda başlayacağı için bulunduğunuz ile göre dakikası değişse bile ortalama 20.30 gibi başlayacak. Bu başlayan parçalı tutulmayı yaklaşık 22.30 dan sonra tam tutulmayı takip edecektir. Tutulma gece 02.00 gibi sona erecektir.

Dolunay evresinde olan Ay, Güneş'in batımıyla birlikte doğu ufkundan yükselmeye başlayacaktır. Yerel koşullara göre eğer doğu yönü ufkunuz açıksa Ay'ın doğuşunu da rahatlıkla izleyebilirsiniz.


İyi seyirler, iyi gözlemler....
Ek Bilgi:
Mars 2003 den sonra Dünya'ya en yakın konuma gelecek. Mars normalde yaklaşık 220 milyon kilometre uzakta. Ama bir kaç gün içinde 57 milyon kilometreye kadar yaklaşacak. 31 Temmuzda en yakın konumda olacak. 27 Temmuzdaki tam ay tutulmasında Ay'ın sağ veya alt tarafında parlak bir yıldız şerklinde gözükecek olan Mars gezegenidir.[/color
kanlı ay1.jpg
kanlı ay1.jpg (10.15 KiB) 7654 kere görüntülendi
kanlı ay3.jpg
kanlı ay3.jpg (24.07 KiB) 7654 kere görüntülendi

HUSUF NAMAZI (AY TUTULMASI NAMAZI) için TIKLAYINIZCevapla

“ASTRONOMİ” sayfasına dön