Engelsiz Hayaller

Cevapla
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 321
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52

Engelsiz Hayaller

Mesaj gönderen hadronx » 14 Eki 2017, 21:50

sıfır yerçekimi.jpg
sıfır yerçekimi.jpg (37 KiB) 624 kere görüntülendi
CNES'in yan kuruluşu olan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Novespace, "Rêves de Gosse" (Çocuk Rüyaları) organizasyonunun desteğiyle 8 engelli kişiye (çocuk ve yetişkin) ağırlıksız bir deneyim sundu.

Çocuklar, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya olmak üzere beş ESA üye ülkesinden geldi

Bu etkinliğe Esa müdürü ve kendini bu işe adamış bir çok ünlü gönüllüde katıldı.

Aşağıdaki videoda ilk 1 dakika deneyimi yaşayan kişiler ve ailelerini görüyoruz. Bilmeleri gerekenler bu işin uzmanları tarafından gösterimekte.

Özel tasarım olan uçak (Airbus A310 Zero G) belli bir mesafeden sonra dik olarak yükselipde yer çekiminin sıfır olduğu o an , deneyimi yaşayan kişilerin mutluluğunu görmek bir harika.

Bu projeyi yapanlara teşekkür ederiz.
Projeye katılanlar: Çocuklara destek için, Tim Peake (İngiltere), Frank De Winne (Belçika), Maurizio Cheli (İtalya), Thomas Reiter (Almanya), Claudie Haigneré ve Jean-Francois Clervoy (Fransa) çocuklara danışmanlık yaptılar. Engelli yetişkinler, eski atletler ve engelliler için güçlü bir savunucusu olan Samuel Koch ve çok aktif bir Rêve de Gosse gönüllüsü ve pilot olan Philippe Carette de uçağa katıldı. ESA genel müdürü Jan Wörner de Ağırlıksız Hayaller uçuşuna katıldı.Cevapla

“GÜNCEL HABERLER” sayfasına dön