2023 Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavları Çevrimiçi (Online) Yapılacak.

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 583
Kayıt: 09 Nis 2015, 16:52
Edilen  Teşekkür Sayısı: 17 kere
Alınan Teşekkür Sayısı: 26 kere

2023 Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavları Çevrimiçi (Online) Yapılacak.

Mesaj gönderen hadronx »

aof online.jpg
aof online.jpg (49.61 KiB) 1630 kere görüntülendi
AOF 2023 yılı bahar dönemi vize sınavları online yapılacak. Ama 2020 yılında yapılan Online sınavdan bir husus farklı. 2020 yılında 20 gün süremiz vardı. İstediğimiz günde istediğimiz kadar dersin sınavına girebiliyorduk. Yani istersem bugün 1 dersin sınavına girerim istersem bugün sınava girmem diyebiliyordum. Şimdi bu kural değişti. Kişisel AOF sayfanızda Sınav giriş bilginize yazan yerden hangi derse hangi gün gireceğiniz yazılmış. Sınavlar yüz yüze iken burada Sınav giriş belgesi yazardı. Şimdi belgeye ihtiyaç olmadığından sizlere bilgi amaçlı Sınav giriş bilginize başlığı atılmış.

Sorumlu olduğunuz her bir ders için hangi gün sınava girebileceğiniz öğrenci sayfanızda (aosogrenci.anadolu.edu.tr) yer alan “Sınav Giriş Bilgisinde” belirtilmiştir

Saat olarak o gün istediğiniz saatte girebilirsiniz. Yani size verilen günün saat 00.00 dan 23.30’a kadar gün boyu sınava girebilirsiniz. Ama gün olarak bize bırakılmamış. Sınavlar 8 -9 Nisan ile 15-16 Nisan yani 4 gün de yapılacak. Hangi derse hangi gün gireceğinizde kişiye özel olarak sayfanızda belirtilmiş.

Örneğin A öğrencisi KENT SOSYOLOJİSİ dersi ara sınavı 8 Nisan olarak Sınav Giriş Bilgisinde yazmakta. A öğrencimiz 8 Nisan tarihinde saat 00.00 ile 23.30 arasında istediği bir saatte online sınavına girebilir.

B öğrencimiz ise MODERN SOSYOLOJİ TARİHİ ve GÖÇ SOSYOLOJİSİ derslerinin sınavı örneğin 9 Nisana atanmış olsun. Bu öğrencimizde 9 Nisan Pazar günü bu 2 dersin sınavına gün içi istediği saatte girebilecek. Bu 2 dersin sınavına arka arkaya girmesine gerek yok. Yeter ki 9 Nisanda verilen saat aralıkları içinde sınavına girmiş olsun.

Yani B öğrencimiz 9 Nisanda girmesi gerek Göç Sosyolojisi dersine 8 Nisanda gireceğim diyemez. Ya da A öğrencimiz 8 Nisanda girmesi gereken Kent Sosyoloji dersinin sınavına benim canım istemiyor yarın gireceğim deme şansı yok.

Lütfen kişisel AOF sayfanıza giriniz. Sınav işlemleri altındaki Sınav Giriş Bilginiz yazan kısma tıklayarak hangi tarihte hangi derslerin ara sınavına girmeniz gerektiğini öğreniniz.

NOT: Kamere ve mikrofon sistemi de olacak mı diye soruluyor. Böyle bir istek yok. Kameranız ya da mikrofonunuz olmasına gerek yok. İnternete girecek mobil yada Pc olması yeterlidir. Yine 4 yanlış 1 doğruyu götürecek

NOT 2: Sınavla ilgili tüm açıklamalar için aşağıdaki linke tıklayınız. İndirdiğiniz pdf dosyasında tüm kuralların olduğu 2 sayfalık dokümana ulaşabilirsiniz.
İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Yukarıda linkini verdiğim dosyayı indiremeuenler yada indirip de açamayanlar için dosyanın içeriğini sayfanın sonunda paylaştım...
Herkese BAŞARILAR…
Aşağıda ilgili sayfanın yeri ve örnek olarak 4 dersi olan bir öğrencimizin Sınav giriş bilgisi paylaşılmıştır.

SINAV GİRİŞ BİLGİSİ.jpg
SINAV GİRİŞ BİLGİSİ.jpg (31.97 KiB) 1630 kere görüntülendi
SINAV GİRİŞ BİLGİSİ 2.jpg
SINAV GİRİŞ BİLGİSİ 2.jpg (61.56 KiB) 1630 kere görüntülendi

2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavı Çevrimiçi Sınav Yönergesi ve Kuralları

1-Sınavda her ders için 20 soru ve 30 dakika süreniz olacaktır.
2-Sınav sistemi 8-9 Nisan 2023 ve 15-16 Nisan 2023 tarihlerinde Türkiye saati ile 00.00 ve 23.30 saatleri arasında aktif olacaktır. Sorumlu olduğunuz her bir ders için hangi gün sınava girebileceğiniz öğrenci sayfanızda (aosogrenci.anadolu.edu.tr) yer alan “Sınav Giriş Bilgisinde” belirtilmiştir. Dersinize burada belirtilen gün dışındaki günlerde giremezsiniz.
3-Sınav değerlendirilirken, her testteki doğru cevaplarınızın sayısından yanlış cevaplarınızın sayısının dörtte biri düşürülerek puanınız hesaplanacaktır. Bu nedenle, hakkında hiçbir fikriniz olmayan soruları boş bırakınız. Ancak, soruda verilen seçeneklerden birkaçını eleyebiliyorsanız kalanlar arasında doğru cevabı kestirmeye çalışmanız yararınıza olabilir.
4-Bu sınav başarı notunuzu %30 oranında etkileyecektir.
5-Öğrenci kendisine özel hazırlanmış sınavın gizliliğinden sorumludur. Sınavın geçersiz sayılacağı durumlar şunlardır: sınav sorularını ve cevaplarını başkasına göstermek, başkasıyla paylaşmak, kopyalamak, yayımlamak, başkaları tarafından yapılan bu tür eylemlere iştirak etmek, kendisi yerine başka birini sınava sokmak, soruların çözümünde başkalarından yardım almak, başka bir öğrencinin yerine sınava girmek, sınav sorularının tamamını ya da bir kısmını kopya etmek, fotoğraflarını çekmek, herhangi bir yolla çoğaltmak, paylaşmak ya da dijital ortamlarda yayımlamak, duyurulan ve bildirilen sınav kurallarını ihlal etmek.
6-Anadolu Üniversitesi; sınavın güvenliği, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi, gerekli hallerde sınavın iptali ve disiplin işlemleri amacıyla öğrencinin yaptığı işaretleme, harcadığı süre, IP adresi, işletim sistemi, tarayıcı uygulaması ve sürümü gibi gerekli gördüğü verileri kaydedebilir. Öğrencinin sınava girebilmesi için “Sınavda Uygulanacak Kurallar”ı kabul etmesi gerekir. Öğrenci, bu kabulle verilerinin, Üniversite tarafından toplanmasına ve işlenmesine izin vermiş sayılır.
7-Sınava başlayabilmeniz için sayfanın altında yer alan “Sınav yönergesi ve kurallarını okudum, kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Sınavı Başlat” butonuna basmanız gerekmektedir. Sınavınızı başlatmak istemiyorsanız “Vazgeç ve Ders Listesine Dön” butonuna basarak ilgili oturumdaki sorumlu olduğunuz dersler listesine dönebilirsiniz.
8-“Sınavı Başlat” butonuna bastığınızda seçilen dersinize ait bir oturum oluşturulur ve sınav anındaki her işlem bu oturum üzerinden gerçekleştirilir.
9-Sınav başladıktan sonra ekranda görünen soruyu cevaplamak istiyorsanız A, B, C, D, E şıklarından birini, boş bırakmak istiyorsanız “Bu soruyu boş bırakmak istiyorum” seçeneğini seçmeniz, daha sonra soru paneli altında yer alan “Soruyu Onayla ve Sonraki Soruya Geç” butonuna basmanız gerekmektedir. Soruyu onaylamadan önce seçenek değişikliği yapabilirsiniz. Soru onayı sonrasında düzeltme veya kontrol için bir önceki soruya dönemezsiniz.
10-Beklenmedik bir durum nedeniyle (internet ve elektrik kesilmesi, tarayıcı takılması vb.) sınav süreciniz kesilirse, ilgili durumun tekrarlanmayacağı bir ortamda ve zamanda yeniden sisteme girip kaldığınız yerden dersinize ait sınavı tamamlamanıza izin verilecektir.
11-Sistem dersin sınav süresi tamamlandığında otomatik olarak ilgili dersin sınavını tamamlar. Bu ana kadar yaptığınız işlemler ilgili dersin değerlendirilmesinde kullanılır.
12-Öğrenci, ekampüste yayımlanan ders kitabından (PDF) sorumludur. Bu nedenle sorular ekampüste yayımlanan ders kitabına göre yanıtlanmalıdır.
13-Dersinize ait sınav oturumunu başlattıktan sonra başka bir internet tarayıcısı veya cihaz üzerinden aynı anda sisteme giriş yaparsanız, sistem yapılan işlemi anormal aktivite olarak değerlendirir ve oturumunuz sonlandırılır. Seçili dersinize ait sınava başladıktan sonra, aktif oturumunuz içinde, normal sınav akış işlemleri (soruyu görme, sonraki soruya geçme) dışında herhangi bir işlem (tarayıcıyı kapatma, sayfayı yenileme, sayfada geri tuşuna basma vb.) yapılması da anormal aktivite olarak değerlendirilecektir. Sistem anormal aktivite sayısının arttığını gördüğünde, panel üzerinden uyarı verip dersinize ait sınavı sonlandırabilecektir. Bu nedenle sayfada sadece soru paneli üzerindeki butonları tıklayarak sınavınızı tamamlayınız.
14-Sınavda Uygulanacak Kurallara aykırı hareket edilmesi, anormal aktivitelerin tespit edilmesi, öğrenciden kaynaklanan teknik sorunlar gibi nedenlerle sınavın tamamlanamamasından kaynaklanan sorumluluk öğrenciye aittir.
15-Sınavlar kişiye özel olarak oluşturulmuştur. Bu yüzden sınav esnasında yalnız bulunmak ve soruları herhangi bir öğrenme kaynağından ya da herhangi bir kişiden destek almadan bireysel olarak cevaplamakla yükümlüsünüz. Size özel hazırlanmış soruların başkası tarafından görülmesi, kopyalanması, yayımlanması vb. sorumluluğu size aittir.
16-Sınavı başlattığınızda ekranınız "Tam Ekran" moduna geçecektir. Sınav esnasında "Tam Ekran" modundan çıkmanız durumunda sınav oturumunuz sonlandırılacaktır.
17-Sınav Kurallarının ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda öğrencinin ilgili oturumdaki sınavı, Sınav Komisyonu kararı ile geçersiz sayılır. Sınavı geçersiz sayılan öğrenci sıfır puan almış kabul edilir.
18-Öğrenci, sınav bitimini takip eden iki iş günü içinde sınav sorularına öğrenci otomasyonu üzerinden itiraz edebilir. Bu süre geçtikten sonra veya farklı yollardan yapılan itirazlar dikkate alınmaz. Sınav sonuçlarına ise, sonuçların açıklanmasını takip eden iki iş günü içinde öğrenci otomasyonu üzerinden itiraz edilebilir.
19-Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanmış çevrimiçi sınavların her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, sınav sorularının tamamının veya bir kısmının Üniversitenin yazılı izni olmadan kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, paylaşılması, yayımlanması ya da kullanılması yasaktır. Bu yasağa aykırılık, ilgili kişi ve kuruluşların mali ve cezai sorumluluklarına yol açar. Bu bilgilendirme metninde yer almayan haller, ilgili mevzuat hükümleri bağlamında dikkate alınır.


Cevapla

“AOF” sayfasına dön