2018 YKS SINAVI

Resmi yazılar başta olmak üzere,il içi- il dışı atamalar gibi tüm eğitim kademelerini ilgilendiren konuları paylaşım alanı.
Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen  Teşekkür Sayısı: 16 kere
Alınan Teşekkür Sayısı: 26 kere

2018 YKS SINAVI

Mesaj gönderen hadronx »

ösym.jpg
ösym.jpg (66.79 KiB) 7432 kere görüntülendi
23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan YKS sınavı başvuruları bugün başladı.

Sınava başvurular 1 Mart-21 Mart arasında yapılabilecek.
Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

Sınav ve başvurular hakkında bilgiler içeren kılavuz da yayımlandı.
Adayların başvuru işlemine geçmeden önce mutlaka bu kılavuzu dikkatlice okumaları/incelemeleri gerekmektedir. Çünkü başvuru forumu doldururken aşağıdaki resimde görüldüğü üzere kılavuz koşullarını okudum ve kuralları kabul ediyorum seçeneğini işaretlemek zorundasınız.
Bu yazımızda kısaca anlattığımız bu işlemlerin nasıl yapılacağı ayrıntılı bir şekilde kılavuzda anlatılmaktadır.
Başta başvuru forumunu nasıl dolduracağınız konusu olmak üzere, sınavın uygulanmasının nasıl yapılacağı, özel durumlar,orta öğretim başarı puanı,sınav puanın hesaplanması ve lisans-ön lisans kazanabileceğiniz tüm bölümler tablolar halinde anlatılmaktadır.

Şu adrese tıklayarak kılavuza ulaşabilirsiniz.
http://www.osym.gov.tr/TR,13683/2018-yu ... avuzu.html

form.jpg
form.jpg (90.22 KiB) 7432 kere görüntülendi

23-24 Hazirandaki sınavın işleyişi şu şekilde olacak.
TYT (Temel Yeterlilik Sınavı) : 23 Haziran 2018 Cumartesi günü yapılacak. Sınav saat 10:15'te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

AYT (Alan Yeterlilik Sınavı): 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav, saat 10:15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek

YDT ( Yabancı Dil Sınavı): 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Sınav saat 15:45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek

DİKKAT: Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

Başvuru Ücretleri:
Herkesin girmek zorunda olduğu TYT sınavı ücreti 50 TL
BU sınava ek olarak diğer sınavlara katıldıkça ücret artmakta
TYT+AYT= 100 TL

yada
TYT + YDT = 100 TL

Eğer üçüne de girmek isterseniz
TYT+AYT + YDT = 150 TL ödemek zorundasınız

Ücretini şu şekilde ödeyebilirsiniz
1) ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile.
2) Bankalar aracılığıyla
**** Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı - KKTC’den başvuracak adaylar hariçtir
**** Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı -- KKTC’den başvuracak adaylar hariçtir
**** Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı-- KKTC’den başvuracak adaylar hariçtir
**** Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı -- KKTC’den başvuracak adaylar hariçtir
**** Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
***** Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
**** Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
Not:Banka işlemlerinde KKTC’den başvuracak adaylar hariçtir.

“EĞİTİM GENEL KONULAR” sayfasına dön