Intel 17QuBit Kuantum Yongasi

Kullanıcı avatarı
hadronx
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen  Teşekkür Sayısı: 16 kere
Alınan Teşekkür Sayısı: 26 kere

Intel 17QuBit Kuantum Yongasi

Mesaj gönderen hadronx »

indir (1).jpg
indir (1).jpg (8.02 KiB) 17385 kere görüntülendi
Kuantum Fiziği geliştikçe hayatın her alanına girmeye devam ediyor.

Gerçi bu gelişmeler Terminatör filmindeki Yapay Zekanın insan ırkını yok etmeye doğru gitmesine sebep olacak mı bilemiyoruz.

Aslında bu haber yeni değil üzerinde uzun süre çalışılan hatta başka firmalar tarafından üretimi yapılan bir konu.

Kuantum bilgisayarlar için kuantum işlemciler gerekiyor.
Bu tabir, standart bilgisayarların en yüksek hesaplama kabiliyetinin çok üzerinde hesaplama yapabilen sistemlere deniyor.
Herkesin bildiği gibi bilgisayar sistemlerinde 1 ve 0 bit değerlerini kullanıyoruz. Kuantum sistemler ise Qubit değeri kullanılıyor. Qubit aynı anda 1 ve 0 bitlerini işleme kapasitesine sahip. Kuantum fiziği de işte burada devreye giriyor.

Kuantum bilgisayarların
ışık hızına yakın bir sürede tüm işlemleri tamamlayabileceği belirtiliyor. Bu bakımdan yüksek yoğunluklu işlemlerde kuantum bilgisayarlara ihtiyaç doğuyor.

Bu konuda çalışmalara yapan 2 firma daha var.
IBM ve D-Wave
IBM geçtiğimiz aylarda kuantum bilgisayarlara yönelik bir işlemci tasarladığını duyurmuştu.
D-Wave ise 1000 Qubitlik D-Wave 2X sistemlerini hayat geçirdi
[attachment=1]quantum-computing-DWave_128chip-1024x707.jpg[/attachment]

Bu gelişmelere ek olarak Intel ise kuantum bilgisayarlarda test etmek amacıyla yeni bir yonga geliştirdiğini duyurdu. İntel bu konuda biraz geç kalmış gibi gözüksede ilerleyen günlerde bakalım hangi firma bu konuda öne geçecek.
Normalde Qubitler çok kırılgan olduğu için uzay sıcaklığından 250 kat daha soğuk ortamlarda tutulması gerekiyor. Ayrıca veri kaybını önlemek için de çok iyi birleştirilmesi gerekiyor.

Intel’in yeni yongası 17 Qubitlik.
Böylece daha yüksek sıcaklıklarda çalışabilecek .
[attachment=0]intel-quantum-chip.jpg[/attachment]

Aşağıdaki videoda bu yonganın kısa bir tanıtımını bulabilirsiniz.

Intel’in araştırma ortağı Hollandalı QuTech firmasına şu an yongaları test etmekte. Gelen bilgiler ışığında Intel daha stabil yongalar geliştirmeyi amaçlıyor.
Dosya ekleri
quantum-computing-DWave_128chip-1024x707.jpg
quantum-computing-DWave_128chip-1024x707.jpg (115.47 KiB) 17385 kere görüntülendi
intel-quantum-chip.jpg
intel-quantum-chip.jpg (96.94 KiB) 17385 kere görüntülendi

“DONANIM” sayfasına dön